Havalimanı Pist İsimleri Neye Göre İsimlendirilir?

 

 

Havayolu seyahatlerinde,uçağın penceresinden hepimiz bakarız ve pistte farklı farklı sayılar görürüz.Bu sayılar anlamsız gelse de aslında son derece önemlidir.

O numaralar pistin bulunduğu bölgedeki manyetik konuma karşılık geliyor ve pistlerin isimleri olarak kabul ediliyorlar.

Pistler,pusuladaki radyale en yakın değere göre isimlendiriliyor.Pusulanın kuzeyi 360; güneyi 180; batısı 270; doğusu ise 90’ı gösterir.Pusulada görülen 3 haneli sayı yuvarlanarak 2 haneye indirilir ve pist isimlendirilir.Yani pusula 348’i gösteriyorsa pistin numarası 35 olarak belirleniyor.

Zaman içinde manyetik konum sapabildiği için böylesi durumlarda pistlerin isimleri de değişiyor.Örneğin Atatürk Havalimanı’nın 06/24 pisti yenilendikten sonra 05/23 olarak değişmiştir.

Her pistin iki adet başı var.Kalkış veya iniş yapan uçak,bunlardan hangisini kullanacaksa pist o taraftan isim alıyor.Örneğin, hava trafik kontrolörü pilota “05 pistine iniş serbest” dediğinde uçak piste,burnu 05 doğrultusunu gösterecek şekilde gelerek iniyor.Eğer iniş izni 23 pistine verilirse,bu sefer uçak burnunu 23 doğrultusuna çevirip inişi gerçekleştirir.Eğer meydanda İstanbul Havalimanı’nda olduğu gibi paralel pistler varsa,uçağın kalkış veya iniş yaptığı yöne göre sağda kalan sağ pist (R), solda kalan ise sol pist (L) adını alıyor.

Havacılık kuralları gereği pist numaraları hep rakam rakam okunur.Yani 05/23 pisti sıfır-beş ve iki-üç şeklinde okunur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir